Wycena spółki – metody porównawcze

Stosując metody porównawcze określa się wartość spółki lub składników jej majątku na podstawie analogicznych wskaźników finansowych spółek podobnych, które są notowane na giełdzie bądź na innym rynku. Aby dokonać takiej wyceny stosuje się powszechne wskaźniki, do których zaliczamy: cenę/zysk (P/E) oraz EV/EBITDA. Wycena przy zastosowaniu metod porównawczych jest stosunkowo prosta.

Biorąc pod uwagę wskaźnik opierający się na prawie jednej ceny można wysnuć wniosek, iż przedsiębiorstwa działające w obrębie jednej branży powinny osiągać porównywalne ceny jednostkowe. Dokonanie wyceny polega na wybraniu grupy firm należących do tej samej branży, które posiadają podobny poziom ryzyka, a także które funkcjonują w zbliżonym otoczeniu rynkowym.

Należy podkreślić fakt, iż powyższa metoda z wykorzystaniem wskaźnika P/E może być wykorzystana jedynie w odniesieniu do przedsiębiorstw osiągających zysk netto.

Dużym powodzeniem cieszy się również wycena spółki w oparciu o wskaźnik EV/EBITDA. Przy jego pomocy wiemy jaką kwotę są w stanie zapłacić wierzyciele oraz inwestorzy spółki za każdy 1 zł zysku operacyjnego, powiększonego o amortyzację. Wartość wyceny przy użyciu wskaźnika EV/EBITDA jest uniezależniony od struktury kapitału. Umożliwia to porównanie wartości spółek o odrębnym udziale długu w finansowaniu.

Wskaźnik EV/EBITDA posiada szerszą możliwość wykorzystania, gdyż więcej przedsiębiorstw nie ponosi straty na poziomie EBITDA niż zysku netto. Dlatego może być on wykorzystywany dla wyceny spółek, które odnotowały stratę netto. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż dostęp do wskaźnika EV/EBITDA jest trudniejszy niż do P/E.