Mieszane metody wyceny spółki wiążą metody wyceny majątku spółki z metodami dochodowymi. Na wartość spółki wpływa nie tylko jej majątek, ale również zdolność do generowania dochodu w przyszłości.
Wśród mieszanych metod wyceny spółki znajdują się m.in. metoda niemiecka, szwajcarska i metoda mnożnika zysku dodatkowego.
Metoda niemiecka
Metoda ta zwana jest również metodą berlińską. Przy użyciu tej metody wartość spółki przyjmuje średnią arytmetyczną z wartości majątku firmy oraz wartość dochodową spółki, która odpowiada rencie wieczystej. Metoda niemiecka stosowana jest jedynie w sytuacji, gdy wartość wyceny dochodowej jest wyższa od wartości wyceny majątkowej. Cecha ta charakteryzuje firmy o dobrej kondycji finansowej, które mają potencjał do rozwoju.
Metoda niemiecka może być jednak niewiarygodna. Może się to zdarzyć w sytuacji przeszacowania wyceny – m.in. w przypadku spółki, która ma majątek o dużej wartości, ale niską rentowność.
Metoda szwajcarska
Metoda szwajcarska jest zmodyfikowaną wersją metody niemieckiej – ma zniwelować jej niedoskonałości. Uzależnia wartość firmy od zdolności do osiągania zysków w przyszłości. Zamiast średniej arytmetycznej wykorzystuje średnią ważoną z wagami: 1/3 dla wartości bilansowej przedsiębiorstwa i 2/3 dla wartości dochodowej.
Metoda ta kładzie nacisk na zdolność spółki do przynoszenia dochodów, bierze także pod uwagę elementy pozamajątkowe przedsiębiorstwa.
Metoda mnożnika zysku dochodowego
Metoda mnożnika zysku dochodowego stworzona jest w oparciu o majątkowe metody wyceny spółki. Wartość firmy przedstawia się z uwzględnieniem reputacji firmy – wartość jej majątku powiększa się o wartość reputacji. Reputację mierzy się natomiast poprzez kategorię zysku dochodowego.
Zysk dodatkowy to nadwyżka nad osiągniętym w rzeczywistości wynikiem finansowym spółki, który powstałby przy założeniu uzyskiwania przez firmę stopy zwrotu z kapitału własnego, odpowiadającej kosztowi kapitału. Pojawia się ona najczęściej w dobrze prosperujących podmiotach gospodarczych. Aby jednak firma stale generowała zysk dodatkowy, musi poszukiwać innowacyjnych sposobów działania i rozwoju.
Metodę mnożnika zysku dochodowego uznać można za subiektywną w ocenie wielkości typowej stopy zwrotu i długości czasu, w jakim będzie występować zysk dodatkowy. Można to uznać za jej wadę. Metoda ta wykorzystywana jest ona przy fuzjach i przejęciach.